Program pro MŠ

Program probíhá prožitkovou interaktivní formou, kde pracuji s každou třídou nebo skupinou zvlášť. Mladší děti (MŠ a 1. - 2. tř. ZŠ) se seznamují s netradičními hudebními nástroji prostřednictvím pohádky O kouzelných hudebních nástrojích, o Sluníčku, o Černém mraku a o Větru.

Ve školkách je základní program pro jednu třídu v délce cca 60 min (po domluvě možno i déle) a k tomu ještě program "uspávání" po obědě na lehátkách - hra na zvonkohry Koshi, čtení pohádky, zpěv indiánské ukolébavky za doprovodu šamanského bubnu, hra na indiánskou flétnu... (ukázka z programu zde: MŠ Pošumavská Tachov, r. 2016).

Program probíhá na jednom místě (třída, herna, tělocvična), děti se střídají po třídách, dle dohodnutých časů.

Pro učitele a vychovatele je inspirující a zároveň i pro ně zajímavým netradičním prožitkem.

Nejde jen o zajímavé seznámení s netradičními hudebními nástroji, ale také o prožitek ticha, zklidnění, rozšířeného vnímání a naslouchání různým zvukům, soustředěné pozornosti, skupinové spolupráce, prožitek rozlišení hudby a hluku, fantazie a představivosti, relaxace, atd.

Používané hudební nástroje: zvonkohry Koshi, didgeridoo, tibetské mísy, zvonky a činelky, gong, děšťové hole, hromový buben, kalimba, brumle, hudební luk a ústní harfa, australský frčák, mořský buben, indiánská chřestidla, ruční (tzv.šamanské) bubny, djembe (africké bubny), navažská (indiánská) flétna), koncovky.